POCZĄTEK NOWEGO ROKU Z PUCHARAMI POLSKI.03.01.2013, 22:01
Informujemy, iż w najbliższy weekend w Gdańskiej Szkole Floretu odbędą się 2 imprezy szermiercze

5.01. – „ O puchar GSF” – Puchar Polski do lat 17.
6.01. – „O buzdygan JM Rektora AWFiS” – Puchar Polski Seniorów w obsadzie międzynarodowej, zaliczany do klasyfikacji PE U23.

…………………………………………………………………………………………………………….

Partner zawodów: Miasto Gdańsk
Sponsor główny: Sietom
Sponsorzy: Forma, KMJ Kaszubowscy
Patroni medialni: Dziennik Bałtycki , TVP Gdańsk , Radio Gdańsk, internetowy magazyn szermierczy www.mat-fencing.com


I turniej „O Puchar Gdańskiej Szkoły Floretu ” we florecie kobiet i mężczyzn, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski Juniorów Młodszych (kat. do 17 lat).





Program zawodów:
9.00 eliminacja grupowa dziewcząt
11.00 eliminacja grupowa chłopców
16.30 uroczysty finał (walki o 1 miejsce kobiet i mężczyzn)



2. W ramach rywalizacji juniorów młodszych w sezonie 2012/2013 rozegrano już 2 turnieje PP: we Wrocławiu i w Gdańsku (Memoriał Romualda Piaseckiego) oraz turnieje Pucharu Europy Jun. Mł. rozegrane w: Samorin i Tauberbischofsheim (dziewczęta) oraz Budapeszcie i Halle (chłopcy).


3. Aktualne rankingi PZS w kat. juniorów młodszych

Floret dziewcząt:
1. Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń) 262
2. Martyna Długosz (MKS Kusy Szczecin) 255
3. Sandra Sulik (Budowlani Toruń) 201
4. Anna Szymczak (UKS Atena Gdańsk) 194


Floret chłopców:
1. Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie) 163 pkt.
2. Ludwik de Bazelaire (AZS-AWF Warszawa) 138
3. Maciej Podralski (UKS Atena Gdańsk) 135
4. Mikołaj Rygus (Polonia Leszno) 78


Ranking PZS będzie podstawą do ustalenia reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy i Świata Juniorów Młodszych 2013.

4. Inne informacje:
Gdańska Szkoła Floretu to popularna nazwa Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 w Gdańsku (ul. VII Dwór 6), jednej z najlepszych szkól sportowych w Polsce. Szermierze - absolwenci szkoły, do dnia dzisiejszego zdobyli łącznie 73 medale najważniejszych światowych imprez:
3 medale Igrzysk Olimpijskich ( 1 srebrny - 2 brązowe),
36 medali Mistrzostw Świata (11 złotych – 13 srebrnych - 12 brązowych),
34 medale Mistrzostw Europy (9 złotych – 5 srebrne - 20 brązowych)
Dyrektorem szkoły jest Jacek Mielewczyk.


……………………………………………………………………………………………………………………………………………
XIX turniej „O Buzdygan JM Rektora AWFiS” we florecie kobiet i mężczyzn, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski oraz do cyklu Młodzieżowego Pucharu Europy (kat. do lat 23)
Młodzieżowy Puchar Europy (kat. do lat 23) – to nowy cykl turniejów Europejskiej Konfederacji Szermierczej. Kalendarz turniejów zaliczanych do cyklu poniżej.







1. Program zawodów:
9.00 eliminacja grupowa mężczyzn –
11.00 eliminacja grupowa kobiet – Gdańska Szkoła Floretu (ul. VII Dwór 6)

18.00 uroczysty finał (walki o 1 miejsce kobiet i mężczyzn)


2. Będą to pierwsze zawody z cyklu Pucharu Polski 2013 we florecie kobiet i mężczyzn.



3. Dotychczasowi zwycięzcy zawodów „O Buzdygan JM Rektora AWFiS” (co roku zwycięzcy otrzymują na własność repliki buzdyganu):
1992 Anna Sobczak
1993 Katarzyna Felusiak (obie AZS-AWF Gdańsk)
1994 Monika Maciejewska (Warszawianka)
1995 Katarzyna Felusiak
1996 Anna Rybicka
1997 Anna Rybicka
1998 Anna Rybicka (AZS-AWF Gdańsk) i Adam Krzesiński (AZS-AWF Warszawa)
2002 Magdalena Mroczkiewicz (Sietom AZS-AWFiS Gdańsk) i Tomasz Ciepły (Warta Poznań)
2003 Sylwia Gruchała (Sietom) i Wojciech Szuchnicki (Sietom)
2004 Anna Rybicka (Sietom) i Przemysław Fogt (Polonia Leszno)
2005 Anna Janas (AZS-AWF Warszawa) i Sławomir Mocek (IKS Leszno)
2006 Małgorzata Wojtkowiak (AZS-AWF Poznań) i Radosław Glonek (Sietom)
2007 Katarzyna Kryczało i Radosław Glonek (oboje Sietom)
2008 Katarzyna Kryczało i Radosław Glonek (oboje Sietom)
2009 Małgorzata Wojtkowiak (Sietom) i Jamie Kenber (Wielka Brytania)
2010 Anna Rybicka i Radosław Glonek (oboje Sietom)
2011 Anna Rybicka (Sietom ) i Leszek Rajski (KSz Wrocławianie )
2012 Anna Rybicka i Radosław Glonek (oboje Sietom)






4. Inne informacje:

- cykl Młodzieżowego PE 2012 we florecie kobiet:
8-9.12. Moedling (Austria)
6.01. Gdańsk
26-27.01. Rzym
27-28.04. Goepingen (Niemcy)
4-5.05. Brno

- cykl Młodzieżowego PE 2012 we florecie mężczyzn:
8-9.12. Moedling (Austria)
6.01. Gdańsk
13-14.01. Heidenheim (Niemcy)
26-27.01. Rzym
4-5.05. Brno



- Buzdygan - dawna broń obuchowa pochodzenia wschodniego, później oznaka godności dowódców, atrybut m.in. pułkowników, rotmistrzów.

- Spośród aktualnie walczących zawodniczek i zawodników, najwięcej zwycięstw w zawodach PP odnieśli: Anna Rybicka i Sylwia Gruchała – po 18, Małgorzata Wojtkowiak - 13, Radosław Glonek – 12, Tomasz Ciepły (AZS-AWF Poznań) – 4, Karolina Chlewińska 4.