POLKI NA 4 MIEJSCU, ICH KOLEDZY JEDNO "OCZKO" NIŻEJ21.06.2012, 10:16
Wczoraj zakończyły się rozgrywane w Legnano Mistrzostwa Europy w szermierce. Ostatniego dnia w konkurencji zespołowej rywalizowały florecistki. Dzień wcześniej do turnieju drużynowego przystąpili floreciści. W obu przypadkach skład finału był identyczny: Włochy – Francja. O ile obecność Francuzów w finale konkurencji męskiej nie jest wielkim zaskoczeniem (podczas ubiegłorocznych ME też się w nim znaleźli), o tyle awans ich koleżanek do czołowej dwójki imprezy mistrzowskiej, to już nie lada niespodzianka. Trójkolorowe po zaciętym meczu półfinałowym pokonały „etatowe finalistki”, czyli drużynę Rosjanek. Florecistki zza naszej wschodniej granicy chyba odczuwały jeszcze trudy turnieju indywidualnego, w którym zajęły 1, 2, 3 i 6 miejsce... W finałach natomiast niespodzianek już nie było – panował niepodzielnie „fioretto”, czyli floret po włosku. Reprezentantki Italii w spotkaniu o złoto zadały 45 trafień, otrzymując ich 28. Ich koledzy z reprezentacji zadali ich tyle samo, ale otrzymali o 6 więcej. Brązowy medal w konkurencji pań zdobyły wspomniane wyżej Rosjanki, które w „finale pocieszenia” okazały się lepsze od prowadzonej przez fechmistrza Longina Szmita reprezentacji Polski. Ekipa Biało-Czerwonych walcząca w składzie: Anna Rybicka (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa), Małgorzata Wojtkowiak i Martyna Synoradzka (obie AZS AWF Poznań) w ćwierćfinale pokonała reprezentację Węgier, zaś w półfinale uległa późniejszym mistrzyniom.
Wśród panów na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy, którzy w meczu o brąz zwyciężyli Rosjan. Polacy walczący w składzie: Michał Majewski (AZS AWF Warszawa). Leszek Rajski (Wrocławianie), Radosław Glonek i Paweł Kawiecki (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczęli turniej od triumfu nad Danią w 1/8 finału. W ćwierćfinale podopieczni fechmistrza Stanisława Szymańskiego nie sprostali Francuzom i pozostała im walka o miejsca 5-8. Po zwycięstwach nad reprezentacją Ukrainy i Wielkiej Brytanii, Biało-Czerwoni ukończyli rywalizację na 5 miejscu.