FLORETOWY PŚ W SEULU BEZ POLAKÓW W ROLACH GŁÓWNYCH27.05.2011, 15:51
W miniony weekend w Seulu odbyła się pucharowa rywalizacja florecistek i florecistów. Panie walczyły w turnieju o randze Grand Prix, natomiast panowie najpierw w zawodach indywidualnych, a następnie w turnieju drużynowym Pucharu Świata. Słowa uznania należą się reprezentantom Włoch, którzy zdobyli wszystko, co było do zdobycia.

W konkurencji kobiet w finale spotkały się dwie zawodniczki Italii: Elisa Di Francisca i Arianna Errigo. Zwyciężyła ta pierwsza wynikiem 15:8.

W turnieju indywidualnym mężczyzn triumfował ich rodak, Andrea Baldini, który w decydującym pojedynku jednym trafieniem pokonał Brytyjczyka Richarda Kruse’a.

Po zmaganiach drużynowych również usłyszeliśmy hymn Włoch. Wszystko za sprawą florecistów tego kraju, którzy okazali się lepsi o jedno „oczko” od swych finałowych przeciwników – Rosjan.

Bilans reprezentacji Polski po turnieju w stolicy Korei Południowej nie jest zbyt imponujący. Najwyższe miejsce wśród florecistek – 25 – zajęła Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk).
Wśród florecistów było jeszcze gorzej. Najlepszy z Polaków, Paweł Kawiecki (Sietom) zakończył zawody na 42 pozycji. Natomiast drużyna walcząca w składzie: Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań), Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa), Leszek Rajski (Wrocławianie) i Kawiecki wywalczyła 11 lokatę.
Celem minimum zespołu prowadzonego przez fechmistrza Stanisława Szymańskiego był pierwszy w tym sezonie awans do ćwierćfinału. Okazja wydawała się nader stosowna, bowiem Niemcy, którzy byli przeciwnikami Polaków w 1/8 finału, walczyli bez jednego ze swoich czołowych zawodników. W ich składzie zabrakło bowiem aktualnego mistrza olimpijskiego, Benjamina Kleibrinka, który uległ wypadkowi motocyklowemu i będzie miał dłuższy rozbrat z planszą szermierczą. Niestety, mimo osłabienia, nasi rywale okazali się lepsi, zwyciężając 45:39.
Biało-Czerwoni nie poddają się jednak i z nadzieją ciężko trenują przygotowując się do kolejnych startów. Ich motywatorem do uzyskania kwalifikacji olimpijskiej niech będzie utwór brytyjskiego zespołu Two Spot Gobi, opowiadający o olimpijskich nadziejach brytyjskiego florecisty Laurence’a Halsteda, który jest przy okazji głównym bohaterem poniższego teledysku:

............................
25. Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
33. Sylwia Gruchała (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
37. Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
43. Katarzyna Kryczało (AZS AWF Warszawa)
56. Mroczkiewicz Magdalena (AZS AWF Warszawa)
72. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań)
76. Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

........................
42. Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
66. Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa)
85. Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań)
125. Leszek Rajski (Wrocławianie)
126. Michał Majewski (AZS AWF Warszawa)
142. Paweł Osmański (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
144. Radosław Glonek (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

Polska – Wielka Brytania 45:38

Szansa do poprawy osiągnięć polskiego floretu już niebawem. W dniach 3-7 czerwca br. w St. Petersburgu rozegrany zostanie bowiem kolejny turniej PŚ we florecie kobiet i mężczyzn.