BRĄZOWE MISTRZOSTWA GDAŃSKICH WETERANÓW.15.12.2009, 00:58
Tak można by nazwać ostatni w tym sezonie występ weteranów Sietom AZS AWFiS Gdańsk na rozegranych tradycyjnie w pierwszy weekend grudnia XIX Międzynarodowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski Weteranów. Ekipa gdańska zdobyła bowiem w Krakowie najwięcej, bo 7 medali, w tym aż cztery brązowe.
W sobotę walczyli szpadziści. Cóż to był za finał! – chciałoby się wykrzyknąć na zakończenie najliczniej obsadzonego turnieju, w którym wystartowało 55 szpadzistów z Polski, Niemiec, Ukrainy i Łotwy. Mariusz Krzemiński – Mistrz Polski Weteranów z roku 2005, który tego samego poranka odebrał nagrodę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Weteranów 2009, wieczorem potwierdził swoją tegoroczną supremację w szpadzie, wygrywając po morderczej walce 10/9 finał kategorii I z Dariuszem Zielińskim, bądź co bądź aktualnym Mistrzem Europy! Warto przypomnieć w tym miejscu, że 47 letni Krzemiński sprawił w tym roku jeszcze jedną niespodziankę, zdobywając w Gdańsku brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski! Zieliński natomiast nie ma szczęścia do gdańszczan. Rok temu uległ przecież w decydującym starciu MPW 2008 Maciejowi Drapelli, który tym razem musiał zadowolić się tylko brązowym medalem. Medal „tylko” brązowy dla jednego, może być „aż” brązowym dla innego szermierza. Tak było w przypadku 8go w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski Weteranów w szpadzie Adama Derewicza, który po dobrych eliminacjach i 3 zwycięstwach nad wyżej notowanymi w rankingu zawodnikami z Wrocławia, Warszawy i Krakowa zajął ostatecznie 3 miejsce w kategorii II, co było najlepszym wynikiem szpadowym tego zawodnika w jego całej karierze weterańskiej. W „ósemce” szpady znaleźli się ponadto Mirosław Krupiński (7) w kategorii I i Jacek Szczęsny (5) w kategorii II. Turniej szpadowy w kategorii II wygrał Łotysz Andrei Doroshenko.
Występu w szpadzie gdańskich florecistów Tomasza Surowca i Bronisława Zakonka nie można raczej zaliczyć do udanych. Tym większa radość, że obaj potrafili zmobilizować wszystkie siły i następnego dnia w turnieju floretowym zdobyli w swoich kategoriach srebro (Surowiec) i brąz (Zakonek). Warto odnotować w tym miejscu niezwykle dramatyczny pojedynek finałowy Surowca z dużo młodszym Tomaszem Kończyło z Kolejarza Wrocław, który nasz reprezentant przegrał zaledwie jednym trafieniem!
W rozgrywanym równolegle z floretem turnieju szablowym wystartowało dwóch gdańszczan. Do wspomnianego Derewicza, tym razem dołączył najmłodszy gdański weteran Lech Szczerbowski, który zwyciężył w kategorii 0. Derewicz, Wicemistrz Polski oraz obrońca tytułu sprzed roku w kategorii II, a także aktualny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Weteranów 2009 w tej broni, zdobył ostatecznie brązowy medal. Po dwóch fatalnie rozegranych pojedynkach pucharowych był to dla niego w szabli, podobnie jak dla Drapelli w szpadzie, niestety „tylko” brązowy medal. Turniej szablowy zdominowali zresztą goście z Białorusi, z doskonałym Eduardem Lahne - Mistrzem Europy 2009 - na czele.
Generalnie jednak trzeba przyznać, że weterańska ekipa Sietom AZS AWFiS Gdańsk należy bez wątpienia do najsilniejszych w kraju. Podwójne zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski 2009 Krzemińskiego w szpadzie i Derewicza w szabli (plus II miejsce Surowca we florecie) oraz mocny akord kończący sezon 2009 w postaci 7 medali zdobytych przez na XIX Mistrzostwach Polski Weteranów, w tym tytuł mistrzowski Krzemińskiego w szpadzie I - najbardziej prestiżowej broni i kategorii w Polsce - nie pozostawiają złudzeń co do potencjału gdańskich weteranów. Miejmy zatem nadzieję, że i w nadchodzącym roku gdańskim weteranom szermierki nie zabraknie sukcesów.

Walka finałowa XIX Międzynarodowych Mistrzostw Polski Weteranów w szpadzie. Po lewej zwycięzca finału Mariusz Krzemiński, po prawej Dariusz Zieliński, aktualny Mistrz Europy Weteranów w szpadzie