MEDALE DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POLSKI WETERANÓW DLA GDAŃSKICH SZERMIERZY30.10.2009, 14:06
Szermierze weterani Sietom AZS AWFiS Gdańsk zdobyli brązowy medal w szpadzie oraz srebrny we florecie i szabli na rozgrywanych po raz pierwszy Międzynarodowych Drużynowych Mistrzostwach Polski Weteranów, rozgrywanych w ostatnią niedzielę w Warszawie.
Floreciści, w składzie: Tomasz Surowiec, Bronisław Zakonek, Piotr Ślifirski i Maciej Drapella, po dramatycznym pojedynku ulegli jedynie 4:5 drużynie Białorusi, zwycięzcom turnieju. Natomiast drużyna szpadowa w składzie: Mariusz Krzemiński, Mirosław Krupiński, Tomasz Surowiec i Maciej Drapella, zdobyła brązowy medal, po pechowej (cztery walki przegrane do 4 trafień!) porażce w półfinale z drużyną Warszawy, która wygrała cały turniej bez przegranego meczu.
Po zwycięstwie nad drużyną Litwy 5:2 srebro przywiózł do Gdańska również szablista Adam Derewicz, walczący w drużynie mieszanej warszawsko-poznańsko-gdańskiej.

Doskonale zorganizowany turniej warszawski był I edycją Drużynowych Międzynarodowych Mistrzostw Polski Weteranów. Warszawskiej Akademii Szermierki, w tym szczególnie znakomitemu szpadziście Ireneuszowi Kostrzewie, należą się wielkie podziękowania za podjęcie tej inicjatywy.

W przeddzień turnieju drużynowego rozegrano indywidualny V Puchar Polski Weteranów 2009. W ekipie gdańskiej najlepszy wynik osiągnął niezawodny Maciej Drapella, który w najsilniej obsadzonym turnieju szpadowym uległ jedynie byłemu olimpijczykowi Witoldowi Gadomskiemu z Warszawy. W pierwszej ósemce szpady znaleźli się również Mariusz Krzemiński (7) oraz udanie debiutujący w PPW Mirosław Krupiński (8), natomiast floretu - Bronisław Zakonek (6) i Tomasz Surowiec (8). Pozostali reprezentanci Gdańska – Lech Szczerbowski, Piotr Ślifirski i Adam Derewicz zanotowali słabsze występy.

Turniej warszawski był przedostatnią imprezą pucharową edycji 2009. Do rozegrania pozostał jeszcze turniej w Świdnicy planowany na 7 listopada, który wskaże zwycięzców tegorocznego Pucharu Polski Weteranów. Nadal największe szanse na końcowy sukces (i komplet pucharów dla Gdańska!) mają weterani Sietom AZS AWFiS Gdańsk: Mariusz Krzemiński i Maciej Drapella w szpadzie, Tomasz Surowiec we florecie i Adam Derewicz w szabli.
Brązowi medaliści I DMMPW w szpadzie (od lewej T. Surowiec, M. Krzemiński M. Drapella, M. Krupiński)


Adam Derewicz