BALTIC MASTERS CUP ZA NAMI14.06.2009, 19:45
Stowarzyszenie Polskich Weteranów Szermierki do rozgrywanych od bez mała 20 lat Mistrzostw Polski Weteranów dodało w roku ubiegłym cykl imprez pod nazwą Puchar Polski Weteranów. Cykl obejmuje 6 zawodów pucharowych; w Szczecinie, Radlinie, Zakopanem, Gdańsku, Warszawie i Świdnicy.
W minioną niedzielę zakończyły się, organizowane już po raz drugi pod nazwą „Baltic Masters Cup”, zawody Pucharu Polski w Gdańsku.
Wśród polskich weteranów szermierki od lat wyróżnia się kilkunastoosobowa grupa Sietom AZS AWFiS Gdańsk. Tak było również i tym razem. W szpadzie, broni najsilniej obsadzonej, bezapelacyjnie zwyciężył Bogdan Rutecki, co prawda debiutant w turniejach weterańskich, ale niegdyś wielokrotny medalista mistrzostw Polski, reprezentant Polski i…Australii(!), gdzie mieszkał w latach 80-tych. W finałowej walce pokonał on innego gdańszczanina, aktualnego Mistrza Polski Weteranów w szpadzie, Macieja Drapella. Trzecim miejscem na podium podzielili się, kolejny reprezentant Gdańska - zwycięzca poprzedniego turnieju pucharowego (w Zakopanem) - Mariusz Krzemiński i Ireneusz Kostrzewa z Warszawy. Jeżeli do powyższego wyniku dorzucić jeszcze wysokie szóste miejsce Adama Derewicza, występ gdańszczan w tej broni można uznać za bardzo udany.
W pozostałych broniach zwyciężyli: we florecie Ryszard Cała z Lubska, po pasjonującym barażu z Maciejem Holcerem z Krakowa. Dzień wcześniej Holcer zajął 5 miejsce w szpadzie, wspominać więc będzie turniej gdański z satysfakcją. Trzecie miejsce zajęli wspomniany już Maciej Drapella oraz inny reprezentant Krakowa, Mariusz Pokrzywa; w szabli natomiast, również po walce barażowej z reprezentantem Litwy Edwardasem Bandariaviciusem, zwyciężył Andrzej Mainka, szermierz AZS Poznań od...1964(!) roku. Wynik ten należy chyba uznać za największą niespodziankę zawodów. Na trzecim miejscu turniej ukończyli Zbigniew Wrona z Sosnowca i Wojciech Adamczewski z Warszawy, dla którego był to najlepszy występ w tej broni w bieżącym sezonie. Adam Derewicz, jedyny gdański szablista oraz Tomasz Surowiec we florecie zaliczyli w niedzielę słabsze występy, obaj zajęli 5 miejsca, obronili jednakże pozycję lidera w klasyfikacji łącznej Pucharu Polski Weteranów 2009 w swoich broniach. Jesienią, razem z Mariuszem Krzemińskim w szpadzie, bronić będą pierwszych pozycji na liście Pucharu Polski, w kończących sezon 2009 turniejach weteranów w Warszawie i Świdnicy.