PŚ W BRATYSŁAWIE - OSMAN TYLKO TRZECI?16.10.2008, 17:54
W ubiegły weekend w Bratysławie odbył się Memoriał Ferdinanda de Martinengo. Był to pierwszy w sezonie 2008/2009 turniej Pucharu Świata juniorów (do lat 20) we florecie kobiet i mężczyzn. Bardzo dobrze spisał się w tych zawodach zawodnik Sietomu AZS-AWFiS Gdańsk Paweł Osmański, który zajął trzecie miejsce. Podopieczny trenera Łukasza Szymańskiego może mówić o pechu, ponieważ na skutek skurczów uzbrojonej ręki i obu nóg musiał wycofać się z turnieju zaledwie po trzech trafieniach półfinałowej walki. Gdyby nie ten fakt, być może udało by się mu dotrzeć do finału lub wygrać cały turniej... Nie mniej jednak trzecia lokata gdańszczanina to bardzo dobry prognostyk przed odbywającymi się na początku listopada Mistrzostwami Europy Juniorów. Na ósmym miejscu w bratysławskich zawodach znalazł się inny Polak – Bartosz Łukowski z AZS-AWF Warszawa. Na pochwałę zasługuje także 21 lokata innego zawodnika Sietomu – Filipa Płocharskiego, który rozpoczyna dopiero swoją przygodę ze startami w zawodach Pucharu Świata. Najlepszy w całym turnieju okazał się Niemiec Marius Braun.
We florecie kobiet najlepsza okazała się Amerykanka Nzingha Prescod, która w finale pokonała toruniankę Martę Łyczbińską. Spośród zawodniczek Sietomu najlepiej zaprezentowała się Iwona Olbromska, która zajęła 18 pozycję. Trzy lokaty niżej uplasowała się jej klubowa koleżanka – Justyna Anuszewska. Warto podkreślić też wyjątkowe zwycięstwo innej gdańszczanki – Dagmary Toboły, która w 1/64 finału pokonała Austriaczkę Julię Zerlauth aż 15:0! Takie zwycięstwa zdarzają się niezwykle rzadko nawet w zawodach o znacznie niższej randze. Niestety w kolejnej rundzie doszło do „siostrobójczego” pojedynku, w którym Toboła musiała uznać wyższość Anuszewskiej.
Za tydzień w Londynie odbędą się kolejne zawody PŚ juniorów, tyle że rywalizować tam będą jedynie floreciści. Florecistki natomiast wznowią pucharowe zmagania dopiero po rozgrywanych w dniach 3-8 listopada Mistrzostwach Europy.
Skład na ME w Amsterdamie nie został jeszcze podany, jednak już dziś wiadomo, że w reprezentacji znajdzie się „Osman”, który z olbrzymią przewagą przewodzi na liście klasyfikacyjnej PP juniorów.


Wyniki:


Floret mężczyzn:

Ćwierćfinały:
Marius Braun (Niemcy) - Bartosz Łukowski 15:8
Alessio Foconi – Alessandro Paroli (obaj Włochy) 15:12
Paweł Osmański - Moritz Kroeplin (Niemcy) 15:11
Giorgio Avola (Włochy) - Rościsław Hercyk (Ukraina) 15:10


Półfinały:
Braun - Osmański (wycofał się z powodu skurczów nóg i ręki uzbrojonej)
Foconi - Avola 15:10

Finał:
Braun - Foconi 15:11

Kolejność:
1 Marius Braun (Niemcy)
2 Alessio Foconi
3 Paweł Osmański (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
Giorgio Avola (obaj Włochy)
5 Alessandro Paroli (Włochy)
6 Rościsław Hercyk (Ukraina)
7 Moritz Kroeplin (Niemcy)
8 Bartosz Łukowski (AZS AWF Warszawa)
--------------------------------------------------------------------
21 Filip Płocharski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
29 Tomasz Sinoracki (Budowlani Toruń)
39 Maciej Włosek (Budowlani Toruń)
43 Michał Kryczało (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
48 Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
49 Antoni Barczuk (AZS AWF Warszawa)
51 Damian Koper (AZS AWF Poznań)
65 Miłosz Nuckowski (Wrocławianie)
66 Piotr Bryzek (AZS AWF Warszawa)
70 Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

Startowało 128 zawodników.

Walki Polaków:

1/32:
Paweł Osmański - Peter Biro (Węgry) 15:9
Bartosz Łukowski - Niccolo Meringolo (Włochy) 15:9
Filip Płocharski - Antoni Barczuk 15:11
Tomasz Sinoracki - Jakub Joniak (Słowacja) 15:8
Maciej Włosek - Marius Braun (Niemcy) 10:15
Michał Kryczało - Michele Caporizzi (Włochy) 11:15
Piotr Janda - Gerben Engelen (Holandia) 11:12
Damian Koper - Mate Hari (Węgry) 10:15

1/16:
Paweł Osmański - Edoardo Luperi (Włochy) 15:10
Bartosz Łukowski - Daniele Garozzo (Włochy) 15:13
Filip Płocharski - Theodoros Nakis (Grecja) 13:15
Tomasz Sinoracki - Moritz Kroeplin (Niemcy) 10:15

1/8:
Paweł Osmański - Theodoros Nakis (Grecja) 14:13
Bartosz Łukowski - Filippos Nissim (Grecja) 15:7


Floret kobiet:

Ćwierćfinały:
Nzingha Prescod (USA) - Olga Rachele Calissi (Włochy) 15:7
Martina Batini - Martina Pascucci (obie Włochy) 15:3
Ephiphany Georges (USA) - Olivia Wohlgemuth (Austria) 15:3
Marta Łyczbińska - Beatrice Monaco (Włochy) 14:6

Półfinały:
Prescod - Batini 15:8
M. Łyczbińska - Georges 15:9

Finał:
Prescod - M. Łyczbińska 15:12

Kolejność:
1 Nzingha Prescod (USA)
2 Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń)
3 Martina Batini (Włochy)
Ephiphany Georges (USA)
5 Olivia Wohlgemuth (Austria)
6 Martina Pascucci
7 Beatrice Monaco
8 Olga Rachele Calissi (wszystkie Włochy)
-----------------------------------------------------------------------
18 Iwona Olbromska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
21 Justyna Anuszewska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
26 Marta Hausman (Budowlani Toruń)
29 Hanna Łyczbińska (Budowlani Toruń)
35 Martyna Jelińska (Budowlani Toruń)
36 Aleksandra Breś (AZS AWF Warszawa)
50 Dagmara Toboła (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
51 Katarzyna Pawełczyk (Wrocławianie)
58 Sylwia Kurowska (Wrocławianie)
63 Dominika Kurowska (Wrocławianie)
79 Emilia Rygielska (Budowlani Toruń)

Startowało 109 zawodniczek.

Walki Polek:
1/32:
Marta Łyczbińska - Fruzsina Farago (Węgry) 15:12
Iwona Olbromska - Mirela Ifrim (Rumunia) 15:9
Justyna Anuszewska - Dagmara Toboła 15:4
Marta Hausman - Philippa Mulins (Wielka Brytania) 15:9
Hanna Łyczbińska - Ilaria Cariello (Włochy)15:7
Martyna Jelińska - Adel Juhasz (Węgry) 7:15
Aleksandra Breś - Violetta Piergiacomi (Włochy) 9:15
Katarzyna Pawełczyk - Anne Sauer (Niemcy) 6:15
Sylwia Kurowska - Olivia Wohlgemuth (Austria) 5:15
Dominika Kurowska - Fanny Kreiss (Węgry) 5:15

1/16:
Marta Łyczbińska - Maria Udrea (Rumunia) 15:9
Iwona Olbromska - Beatrice Monaco (Włochy) 10:15
Justyna Anuszewska - Fanny Kreiss (Węgry) 7:15
Marta Hausman - Olivia Wohlgemuth (Austria) 8:9
Hanna Łyczbińska - Valentina Vianello (Włochy) 13:15

1/8:
Marta Łyczbińska - Fanny Kreiss (Węgry) 15:10




Kawka