W ST. PETERSBURGU TRIMFUJE JOPPICH, A SANZO NAJSZCZĘŚLIWSZY11.03.2008, 15:05
Sławomir Mocek w 1/8, Marcin Zawada w 1/16 oraz Radosław Glonek i Michał Majewski w 1/32 finału. Takie rezultaty osiągnęli w sobotę Polacy w turnieju Grand Prix Pucharu Świata „Fleuret de St. Petersbourg”. Zawody wygrał mistrz świata - Niemiec Peter Joppich, który w finale pokonał wicemistrza olimpijskiego z Aten – Salvatora Sanzo z Włoch. Finałowy pojedynek miał jednak znaczenie jedynie prestiżowe. W kontekście kwalifikacji olimpijskich znacznie ważniejsze były walki we wcześniejszej fazie turnieju. Turniej w Petersburgu był bowiem przedostatnim liczonym do kwalifikacji olimpijskiej.

„Gwoździem programu” był zdecydowanie ćwierćfinałowy pojedynek dwóch walczących o kwalifikację olimpijską Włochów: wspomnianego Salvatora Sanzo i Andrei Cassary. Przed tą walką Cassara miał zaledwie dwa punkty rankingowe więcej od Sanzo. Zatem ich bezpośredni pojedynek miał zadecydować o tym, który z nich obok niezagrożonego Andrei Baldiniego będzie bronił barw Italii podczas Igrzysk w Pekinie (przypomnę, że we florecie męskim w stolicy Chin może wystąpić maksymalnie dwóch zawodników z jednego kraju, a o kwalifikacji decyduje wyższa pozycja w światowym rankingu).

Dwie pierwsze rundy tego pojedynku były pokazem bardzo zachowawczej walki, szczególnie ze strony Sanzo. Wskutek tego Andrea Cassara wykorzystywał swój olbrzymi zasięg ręki i cierpliwie punktował rywala, sukcesywnie powiększając przewagę. Przed ostatnią rundą prowadził już 10:4, a chwilę po jej rozpoczęciu nawet 12:6. Wtedy Sanzo postawił wszystko na jedną kartę, niewiarygodnie mocno podkręcił tempo i zaczął walczyć jak szalony. Niemal na śmierć i życie. Cassara natomiast totalnie się pogubił. Był on bezradny wobec desperackich ataków Sanzo, który w zawrotnym tempie odrabiał trafienie za trafieniem. Udało mu się nawet trafić rywala siedem razy z rzędu! Na sali obecny był ojciec Cassary, który widząc to wszystko o mało nie dostał zawału serca. Przy stanie 13:13 Cassara otrzymał karne trafienie – zdaniem obserwatorów niesłusznie – za zasłanianie maską ważnego pola trafienia. Chwilę później sędzia zaliczył natarcie Sanzo (ta decyzja również była bardzo wątpliwa) i w ten sposób srebrny medalista z Aten uzyskał szansę ponownego startu w Igrzyskach. Jego przewaga w rankingu nad Cassarą po turnieju w St. Petersburgu jest już bowiem tak duża, że ostatni turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się w dniach 15-16 marca w Espinho, nie ma już w przypadku Włochów żadnego znaczenia. Jest on jednak istotny dla Sławomira Mocka, który jest już bardzo bliski uzyskania przepustki do Pekinu, ale jeszcze nie całkowicie pewny. W zasadzie tylko nadzwyczajne zrządzenie losu mogłoby Polaka jej pozbawić.

Dzień po zmaganiach indywidualnych, floreciści rozegrali turniej drużynowy. Polacy walczący w składzie: Radosław Glonek, Tomasz Ciepły, Marcin Zawada oraz Michał Majewski zajęli w nim ósme miejsce. W ćwierćfinale podopieczni fechmistrza Stanisława Szymańskiego przegrali z mistrzami świata – Francuzami, 26:34. Najlepsi w całych zawodach okazali się mistrzowie olimpijscy z Aten – Włosi. W finale łatwo rozprawili się oni z reprezentacją gospodarzy wynikiem 45:24.Wyniki turnieju indywidualnego:

Ćwierćfinały:

Peter Joppich – Benjamin Kleibrink (obaj Niemcy) 15:12

Salvatore Sanzo – Andrea Cassara (obaj Włochy) 15:13

Andrea Baldini (Włochy) – Jun Zhu (Chiny) 15:14

Liang Liang Zhang (Chiny) – Aleksiej Czeremisinow (Rosja) 15:11

Półfinały:

Joppich – Zhang 15:11

Sanzo – Baldini 15:10Finał:

Joppich – Sanzo 15:7

Kolejność:1. Peter Joppich

2. Salvatore Sanzo

3. Andrea Baldini i Liang Liang Zhang

5. Benjamin Kleibrink

6. Andrea Cassara

7. Jun Zhu

8. Aleksiej Czeremisinow

..............................................................

12. Sławomir Mocek (IKS Leszno)

26. Marcin Zawada (AZS-AWF Warszawa)

40. Radosław Glonek (Sietom AZS-AWFiS Gdańsk)

56. Michał Majewski (AZS-AWF Warszawa)

71. Leszek Rajski (Wrocławianie)

76. Paweł Kawiecki (Sietom AZS-AWFiS Gdańsk)

91. Krzysztof Pietrusiak (Sietom AZS-AWFiS Gdańsk)

100. Tomasz Ciepły (AZS-AWF Poznań)Startowało 121 zawodników.

Walki Polaków:1/32:Sławomir Mocek (IKS Leszno) – Anton Bieriozkin (Węgry) 15:10Marcin Zawada (AZS-AWF Warszawa) – Thomas Stanek (Niemcy) 15:6Radosław Glonek (Sietom) – Igor Gridniew (Rosja) 10:15Michał Majewski (AZS-AWF Warszawa) – Jun Zhu (Chiny) 12:13

1/16:

Sławomir Mocek – Artiom Sjedow (Rosja) 15:11Marcin Zawada – Peter Joppich (Niemcy) 11:15

1/8:

Sławomir Mocek – Benjamin Kleibrink (Niemcy) 7:15

Wyniki turnieju drużynowego:

Ćwierćfinały:

Włochy – Chiny 45:29

Rosja – Japonia 37:36

Francja – Polska 34:26

Niemcy – Korea 35:33Półfinały:

Włochy – Niemcy 45:30

Rosja – Francja 45:43Finał:

Włochy – Rosja 45:24Mecz o 3 miejsce:

Francja – Niemcy 44:43Kolejność:

1. Włochy

2. Rosja

3. Francja

4. Niemcy

5. Japonia

6. Korea

7. Chiny

8. PolskaStartowało 18 zespołów

Mecze Polaków:1/8:

Polska – Hiszpania 45:20Mecz o wejście do strefy 5-6:

Polska – Japonia 33:45Mecz o 7 miejsce:

Polska – Chiny 38:44
Kawka