STALOWE NERWY PIOTRA JANDY. "VI KIRYS" ZAKOŃCZONY17.02.2008, 19:42
W sobotę w Hali Widowiskowo-Sportowej gdańskiej AWFiS odbył się VI turniej O Kirys Jana III Sobieskiego, zaliczany do klasyfikacji młodzieżowego Pucharu Polski (kat. do lat 20). W zawodach nie wystartowali liderzy zarówno kobiecej, jak i męskiej klasyfikacji Pucharu Polski w tej kategorii wiekowej – Martyna Synoradzka (AZS-AWF Poznań) i Paweł Osmański (Sietom). W tym samym czasie fechtowali oni w zawodach Pucharu Świata seniorów w Salzburgu (Synoradzka) i Wenecji (Osmański). Pod ich nieobecność w Kirysy zdobyli: reprezentująca Budowlanych Toruń Hanna Łyczbińska oraz Stefan Roszkowski z warszawskiego AZS-AWF-u, który triumfował w Gdańsku drugi rok z rzędu. Niespodzianką była porażka już w 1/16 finału rozstawionego z numerem 1 po eliminacji grupowej, aktualnego Mistrza Polski Juniorów – Michała Kryczały (Sietom). Wczorajszy „Kirys” był bardzo ważny właśnie dla zawodniczek i zawodników rywalizujących w kategorii juniorów (do lat 17). Był to bowiem ostatni turniej przed Mistrzostwami Europy w tej kategorii wiekowej (do reprezentacji kwalifikują się cztery najwyżej sklasyfikowane zawodniczki i zawodnicy w rankingu). Swoją ostatnią szansę znakomicie wykorzystał szósty w klasyfikacji generalnej siedemnastolatków przed tym turniejem Piotr Janda (Sietom). Aby być pewnym awansu do reprezentacji, bez oglądania się na rezultaty swoich rywali, gdańszczanin musiał awansować do czołowej czwórki zawodów i tego właśnie dokonał! Po drodze do podium pokonał on między innymi lidera klasyfikacji PP Juniorów Macieja Włoska (Budowlani Toruń) oraz swojego bezpośredniego przeciwnika w walce o prawo wyjazdu na ME – Mateusza Ulanowskiego (AZS-AWF Warszawa). Piotrowi należą się zatem szczególne brawa!
Do reprezentacji na Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbędą się w dniach 4-9 marca br. we włoskim mieście Rovigo, poza Piotrem Jandą zakwalifikowali się ponadto inni członkowie klubu Sietom AZS-AWFiS Gdańsk: jego brat bliźniak Michał, Michał Kryczało (trenerem wszystkich jest Łukasz Szymański) oraz dwie podopieczne trenera Adama Kaszubowskiego: Iwona Olbromska i Katarzyna Gutowska. Gdańszczanie zajęli zatem aż pięć z ośmiu miejsc w składzie na marcowy czempionat. Trzy pozostałe miejsca przypadły w udziale zawodnikom Budowlanych Toruń: Maciejowi Włoskowi, Marcie Hausman oraz Martynie Jelińskiej.




Wyniki VI turnieju „O Kirys Jana III Sobieskiego”:


Floret kobiet:

Ćwierćfinały:
Hanna Łyczbińska (Budowlani Toruń) – Marta Ciesielska (AZS-AWF Poznań) 15:3
Justyna Anuszewska (Sietom) – Marta Hausman (Budowlani Toruń) 15:5
Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń) – Karolina Biernat (D’Artagnan Ursynów) 15:8
Małgorzata Susfał (D’Artagnan Ursynów) – Emilia Rygielska (Budowlani Toruń) 15:8

Półfinały:
H. Łyczbińska – Susfał 15:4
Anuszewska – M. Łyczbińska 15:5

Finał:
H. Łyczbińska – Anuszewska 12:7

Kolejność:
1. Hanna Łyczbińska (Budowlani Toruń)
2. Justyna Anuszewska (Sietom AZS-AWFiS Gdańsk)
3. Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń)
Małgorzata Susfał (D’Artagnan Ursynów)
5. Emilia Rygielska
6. Marta Hausman (obie Budowlani Toruń)
7. Marta Ciesielska (AZS-AWF Poznań)
8. Karolina Biernat (D’Artagnan Ursynów)
.................................................
11. Barbara Jędrzejewska
12. Karolina Dziengo
19. Monika Paliszewska (wszystkie Sietom AZS-AWFiS Gdańsk)

Startowało 71 zawodniczek.




Floret mężczyzn:

Ćwierćfinały:
Stefan Roszkowski (AZS-AWF Warszawa) - Damian Koper (AZS-AWF Poznań) 15:4
Bartosz Łukowski (AZS-AWF Warszawa) - Michał Janda (Sietom AZS-AWFiS Gdańsk) 15:9
Antoni Barczuk (AZS-AWF Warszawa) - Rafał Żelazko (Budowlani Toruń) 15:10
Piotr Janda - (Sietom AZS-AWFiS Gdańsk) - Aleksander Szymański (AZS-AWF Warszawa) 15:12

Półfinały:
Roszkowski – Barczuk 15:4
Łukowski – Janda 15:12

Finał:
Roszkowski – Łukowski 15:10

Kolejność:
1. Stefan Roszkowski
2. Bartosz Łukowski
3. Antoni Barczuk (wszyscy AZS-AWF Warszawa)
Piotr Janda
5. Michał Janda (obaj Sietom AZS-AWFiS Gdańsk)
6. Rafał Żelazko (Budowlani Toruń)
7. Aleksander Szymański (AZS-AWF Warszawa)
8. Damian Koper (AZS-AWF Poznań)
...............................................................................
17. Michał Kryczało (Sietom)

Startowało 60 zawodników





Kawka