GWIAZDA WITOLDA WOYDY W CETNIEWIE.21.07.2003, 09:32
W Alei Gwiazd Sportu w Cetniewie swoją gwiazdę odsłonił Witold Woyda-polski florecista wszechczasów,dwukrotny mistrz olimpijski z Monachium 1972 i pierwszy Polak, który zdobył dwa złote medale podczas jednych igrzysk olimpijskich.Witold Woyda jest też pierwszym szermierzem w Alei Gwiazd. Wczorajsza uroczystość była wielkim świętem polskiej szermierki, która należy do najbardziej zasłużonych dyscyplin w polskim sporcie.
Wsród wielu znakomitych gości widzieliśmy m.in.:Zbigniewa Skrudlika (dwukrotnego medalistę olimpijskiego,kolegę z drużyny W.Woydy oraz trenera drużyny w Monachium), Lecha Koziejowskiego (dwukrotnego medalistę olimpijskiego we florecie,kolegę ze „złotej drużyny” W.Woydy w Monachium), fechmistrza Tadeusza Pagińskiego (trenera kadry olimpijskiej florecistek), Annę Rybicką (wicemistrzynię olimpijską z Sydney 2000), Ryszarda Sobczaka ( dwukrotnego medalistę olimpijskiego we florecie), olimpijki we florecie:Annę Sobczak oraz Agnieszkę Szuchnicką-Wąsowicz.
Wszyscy widzowie byli wzruszeni,kiedy Witold Woyda przekazał unikalną miniaturę floretu (wykonaną specjalnie dla niego na zakończenie kariery przez fabrykę sprzętu szermierczego w Górze Kalwarii) Marcie Wyrzykowskiej-czterokrotnej mistrzyni Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney 2000.
Wiele braw zebrali też młodzie szermierze Sietom AZS-AWFiS Gdańsk, którzy na prośbę organizatorów podczas ceremonii odgrywali rolę straży honorowej, a tworzony przez nich szpaler z uniesionymi floretami dodawał imprezie jeszcze piękniejszej oprawy.
Oprócz gwiazdy W.Woydy pojawiły się gwiazdy nastepujących sportowców-mistrzów olimijskich:Zygmunta Chychły(boks-Helsinki 1952),Elżbiety Duńskiej-Krzesińskiej(la-skok w dal-Melbourne 1956),Ireneusza Palińskiego(podnoszenie ciężarów-Rzym 1960),Zdzisława Krzyszkowiaka(la-3 km z przeszkodami-Rzym 1960),Mateusza Kusznierewicza(żeglarstwo-Atlanta 1996) oraz trenera Jana Mulaka,twórcy lekkoatletycznego Wunderteamu.


Witold Woyda-szermiercza gwiazda w Alei Gwiazd Sportu




Witold Woyda, ur.10.05.1939 w Poznaniu. Zawodnik „Budowlanych” Warszawa i Marymontu Warszawa.Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Największe sukcesy:

Złoty medal indywidualnie- Igrzyska Olimpijskie Monachium 1972
Złoty medal drużynowo- Igrzyska Olimpijskie Monachium 1972
Srebrny medal drużynowo- Igrzyska Olimpijskie Tokyo 1964
Brązowy medal drużynowo- Igrzyska Olimpijskie Meksyk 1968

Srebrny medal indywidualnie-Mistrzostwa Świata Buenos Aires 1962
Srebrny medal drużynowo-Mistrzostwa Świata 1963,1965,1969,1971
Brązowy medal drużynowo-Mistrzostwa Świata 1961,1962,1966,1967,1973

Złoty medal indywidualnie – Mistrzostwa Polski 1964,1965,1972
Złoty medal drużynowo – Mistrzostwa Polski 1958,1961,1962,1963,1964,1966,1967,1968,1970


Opiekunowie oraz zawodnicy Sietomu uczestniczący w IV Edycji Gwiazd Sportu we Władysławowie:
Opiekunowie:Anna i Ryszard Sobczakowie, trener Grzegorz Supeł, Elżbieta Sikora,Ewa Kozłowska,Elżbieta Utschik.

Zawodnicy:Dominika Lipkowska,Asia,Ula i Krzysztof Sikorowie,Rozalia Marszałek,Agnieszka Purowska,Agnieszka Fuellbrandt,Agata Bonik,Klaudia Kwiatkowska,Zuzanna i Piotr Sobczakowie,Krzysztof i Konrad Pietrusiakowie,Andrzej Witkowski,Karol Naruszewicz, Dariusz Włodarczyk,Tomasz Śmietanka,Jan Palasik,Robert Gajda,Patryk Kozłowski,Marek Jerozolimski,Emil Utschik