MISTRZOSTWA ŚWIATA W TURYNIE11.10.2006, 10:22
W dniach 29.09. - 7.10.2006 w Turynie odbyły się Mistrzostwa Świata w szermierce. Niestety nie można uznać tych zawodów za udane. Polska ekipa wróciła z mistrzostw bez medalu (ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 15 lat temu).
Spośród florecistek w turnieju indywidualnym najdalej zaszła Sylwia Gruchała, która dopiero w dogrywce pojedynku 1/8 finału uległa Węgierce Aidzie Mohamed (późniejszej brązowej medalistce). Pozostałe Polki - Ania Rybicka, Magda Mroczkiewicz i Karolina Chlewińska zakończyły zmagania po pierwszych pucharowych walkach turnieju głównego, czyli w 1/32. Ostatecznie Sylwia zakończyła zmagania w turnieju indywidualnym na 10 miejscu. Złoty medal niespodziewanie zdobyła Włoszka Margherita Granbassi, która w decydującym pojedynku pokonała murowaną kandydatkę do złota - swoją reprezentacyjną koleżankę - Valentinę Vezzali. Na najniższym stopniu podium, oprócz wspomnianej Mohamed staneła inna reprezentantka "azzurich" - weteranka Giovanna Trillini.
W turnieju drużynowym polskie florecistki zajęły najbardziej nielubiane przez sportowców - czwarte miejsce. Bardzo niewiele jednak brakowało, aby dziewczęta znalazły się w finale tych zawodów. Na minutę przed końcem ostatniej walki półfinałowego meczu z Rosjankami, Polki miały 2 trafienia przewagi. Ku rozpaczy "biało-czerwonych", Jana Ruzawina okazała się lepsza od Sylwii Gruchały i to Rosjanki cieszyły się z awansu do finału, w którym pokonały faworyzowane Włoszki. Do meczu o brązowy medal polskie florecistki przystąpiły "z marszu", to znaczy zaledwie parę minut po zmaganiach półfinałowych. Nie zdążyły się one otrząsnąć po porażce i należycie skoncentrować do kolejnego meczu. To rzutowało na ich postawę w zmaganiach z zeszłorocznymi mistrzyniami świata Koreankami, które wykazały więcej determinacji w dążeniu do zwycięstwa. Polki ostatecznie uległy Azjatkom i znalazły się tuż za podium.
Floreciści mają jeszcze powodów do smutku po tych mistrzostwach. Zakończenie zmagań przez dwóch gdańszczan - Wojtka Szuchnickiego i Pawła Kawieckiego, już w kwalifikacjach do turnieju głównego jest wynikiem znacznie poniżej oczekiwań. Najlepszym Polakiem w Turynie okazał się leszczynianin Sławomir Mocek, który tak, jak Sylwia Gruchała uplasował się na 10 pozycji. Zmagania indywiduwlne florecistów zakończyły się zwycięstwem Niemca Petera Joppicha, który tym samym sięgnął po drugi w swej karierze tytuł mistrza świata.
Turniej drużynowy zakończyli floreciści na 6 miejscu. W meczu ćwierćfinałowym ulegli oni Rosjanom. Polakom pozostała walka o miejsca 5-8. W meczu o wejście do strefy 5-6 pokonali oni Japończyków, by tam nieznacznie ulec Chińczykom.