FLORET MĘŻCZYZN WYPADŁ Z PROGRAMU IGRZYSK!!!09.04.2006, 00:05
W przeddzień odbywających się w Korei Południowej Mistrzostw Świata Młodzieżowców i Juniorów w szermierce odbył się Kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Zapadła na nim bardzo ważna decyzja. Florecistki na pewno będą z niej zadowolone, floreciści przeciwnie - łagodnie mówiąc, nie mają teraz zbyt wielu powodów do radości.
Na wspomnianym Kongresie zadecydowano, bowiem, jakie dyscypliny wypadną z programu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Wybór padł właśnie na drużynowy turniej floretu mężczyzn oraz szpadę drużynową kobiet. Do programu igrzysk powraca natomiast "drużynówka" we florecie kobiet. Po raz pierwszy zobaczymy także w Pekinie drużynową szablę kobiet.
Całe zamieszanie wynika z tego, iż szabla w wykonaniu kobiet jest dyscypliną olimpijską dopiero od ostatnich Igrzysk. MKOL zgodził się na jej dodanie do programu Olimpiady, jednak pod warunkiem, że nie zwiększy się liczba konkurencji szermierczych rozgrywanych w trakcie Igrzysk (jest ich 10). Przed IO w Atenach FIE postanowiła więc, że szabla indywidualna kobiet odbędzie się w Atenach kosztem floretu drużynowego kobiet. Postanowiono także, że dyscypliny będą "wypadały" z programu naprzemiennie. Dlatego tym razem wybór padł na drużynowe turnieje floretu mężczyzn i szpady kobiet.
W Pekinie zobaczymy wobec tego:
- floret kobiet (ind. i druż.),
- szpadę mężczyzn (ind. i druż.),
- szablę mężczyzn (ind. i druż.),
- szablę kobiet (ind. i druż.),
- szpadę kobiet (ind.),
- floret mężczyzn (ind).