POLKI PIERWSZE W TOKIO!!!13.03.2006, 12:15
Dzień po znakomitym drugim miejscu Sylwii Gruchały, Polskie florecistki osiągnęły w Tokio jeszcze lepszy wynik – wygrały turniej drużynowy! Dokonała tego drużyna walcząca w składzie: Sylwia Gruchała, Karolina Chlewińska, Katarzyna Kryczało (wszystkie Sietom AZS-AWFiS Gdańsk) i Małgorzata Wojtkowiak (AZS-AWF Poznań), prowadzona przez fechmistrza Tadeusza Pagińskiego. Polki, aby osiągnąć siódme w historii zwycięstwo w drużynowym Pucharze Świata we florecie kobiet, musiały pokonać Włoszki – w ¼ finału, Rosjanki – w ½ finału i Francuzki w finale.
Nie znamy niestety dokładnych wyników meczów, gdyż zawodniczki prosto z sali, w której odbywały się zawody udały się na lotnisko, w związku z czym nie miały możliwości skorzystania z Internetu. Wyników nie dało się także przekazać telefonicznie, ponieważ w Japonii nie działa już sieć GSM, tylko telefonia trzeciej generacji.
Udało nam się jedynie dowiedzieć, że finałowy mecz z Francuzkami miał bardzo dramatyczny przebieg. Zakończył się on wynikiem remisowym – 34:34 i doszło do dogrywki. Przed decydującą minutą walki Sylwia Gruchała, która walczyła jako ostatnia, wylosowała priorytet. Dzięki temu Polska zwyciężyła, gdyż w dogrywce nie padło decydujące trafienie.
Polska ekipa skarżyła się na krzywdzące decyzje egipskiego sędziego, który nie szczędził Polkom karnych trafień. Nawet fechmistrz Tadeusz Pagiński otrzymał od niego żółtą kartkę.