CZTERY ZWYCIĘSTWA W KUŹNI I 40 NOWYCH SZERMIERZY W SZKOLE !23.05.2016, 11:38
W miniony weekend w Gdańskiej Szkole Floretu odbyła się XIII edycja „Gdańskiej Kuźni”, czyli Otwartych Mistrzostw ZKPiG 26 w Gdańsku we florecie dzieci, młodzików i juniorów młodszych.

Patronem Sportowym zawodów jest Magdalena Mroczkiewicz – Koletsos, ps. sportowy „Mrówa”, wicemistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata we florecie, absolwentka GSF-u. Stąd zwyczaj, że najwyżej sklasyfikowany uczeń ZKPiG w każdym z turniejów otrzymuje specjalny dyplom gratulacyjny oraz maskotkę "mrówka".

W sobotę, kiedy rozgrywano turniej dziewcząt, w najstarszej kategorii wiekowej (14-16 lat) zwyciężyła Karolina Murawska z UKS Atena Gdańsk (trener Konrad Pietrusiak), która w finale pokonała Magdalenę Ławską z KS Wrocławianie, a na 3. miejscu uplasowały się Katarzyna Winiarska z UKS Atena (również trener Konrad Pietrusiak) oraz Dominika Wasilczuk z UKS Pałac Młodzieży Syrena. W kategorii młodzików i dzieci na podium znalazły się cztery gdańszczanki: Malwina Kołodziejczyk, Marta Oklińska (trenerem obu jest Longin Szmit), Zofia Ban (UKS de la Salle Gdańsk), Lena Piątkowska i Oliwia Kulpaczyńska (obie trener Konrad Pietrusiak).

W niedzielę, podczas turnieju florecistów gdańszczanie zwyciężyli wśród młodzików: Adam Jakubowski (trener Radosław Glonek), Piotr Kaśków (trener Filip Płocharski) oraz Oskar Mach (trener Paweł Papużyński). W kategorii kadetów zwyciężył Maciej Bem z AZS AWF Poznań, któremu w finale uległ Adam Podralski (UKS Atena, trener Andrzej Witkowski). W najmłodszej kategorii Tomasz Gorczyca i Łukasz Kulpaczyński (obaj UKS Atena, trener Paweł Papużyński) musieli uznać wyższość kolegów z Wrocławia – Piotra Sowy i Melchiora Krawczyńskiego.

Sobotnie finały „okraszone” były dodatkowymi wydarzeniami, gdyż odbyło się tradycyjne pasowanie 40 uczniów ZKPiG 26 na szermierzy, którego dokonały p.o. dyrektora szkoły Aleksandra Kolicka i wicedyrektor Anna Sobczak wraz z wychowawcami: Ewą Filiks, Igorem Łuczakiem oraz opiekującymi się tą klasą trenerami – Katarzyną Miłkowską, Longinem Szmitem, Andrzejem Witkowskim i Michałem Jandą. Pokaz z układem choreograficznym dzieci przygotowała Agnieszka Kaśków.
Łącznie w XIII Gdańskiej Kuźni, wystartowało 265 młodych florecistek i florecistów.

Wyniki:
Dzieci (10-11 lat)

Dziewczęta:
1. Lena Piątkowska
2. Oliwia Kulpaczyńska (obie UKS Atena)
3. Weronika Skoczylas (AZS AWF Warszawa) i Matylda Winiecka (MKS Kusy Szczecin)
................
4. Natalia Lewandowska
5. Laura Szczechowska
8. Karolina Fudala (wszystkie UKS Atena)

Chłopcy:

1. Piotr Sowa (WKS Kolejarz Wrocław)
2. Melchior Krawczyński (Wrocławianie)
3. Tomasz Gorczyca i Łukasz Kulpaczyński
...................
7. Michał Kul (wszyscy UKS Atena)

Młodzicy (12-13 lat)
Dziewczęta:

1. Malwina Kołodziejczyk (UKS Atena)
2. Antonina Lachman (AZS AWF Poznań)
3. Zofia Ban (UKS de la Salle Gdańsk) i Marta Oklińska
.....................
5.Maja Szatarska (obie UKS Atena)

Chłopcy:

1. Adam Jakubowski
2. Piotr Kaśków
3. Oskar Mach (wszyscy UKS Atena) i Mikołaj Płaszczewski (Warta Muszkieterowie)

Juniorzy Młodsi (14-16 lat)
Dziewczęta:
1. Karolina Murawska (UKS Atena)
2. Magdalena Ławska (Wrocławianie)
3. Dominika Wasilczuk (UKS Pałac Młodzieży Syrena) i Katarzyna Winiarska
.................
4. Alicja Kozłowska (obie UKS Atena)

Chłopcy:
1. Maciej Bem (AZS AWF Poznań)
2. Adam Podralski
3. Jakub Dołżycki (obaj UKS Atena) i Jan Jurkiewicz (Budowlani Toruń)
........................
6. Jakub Cierluk (UKS Atena Gdańsk).