SIETOM AZS-AWFiF Gdańsk


AKTUALNOŚCI PUCHAR POLSKI SIETOM TOUR GALERIA ZDJĘĆ SYLWETKI SZERMIERKA - ZASADY RANKINGI KALENDARZ GDZIE MOŻNA TRENOWAĆ KONTAKT LINKI

Gdańsk

AM-Studio

Europarts

Forma


Z HISTORII SZERMIERKI GDAŃSKIEJ
Z historii szermierki gdańskiej (od XIX w. do czasów obecnych)

W drugiej połowie XIX w. W Gdańskim Klubie Szermierczo-Gimnastycznym fechtunku nauczali fechmistrzowie J.P. Toresse i C. Pernin, których dzieło kontynuowali Rossbund oraz G. Baumgarth.

Po 1918 r. ożywioną działalność prowadziły: sekcja szermiercza Politechniki Gdańskiej, Gdański Klub Szermierczy i Towarzystwo Gimnastyczno-Szermiercze. Powstały tez nowe sekcje szermiercze: AZS Gdańsk oraz Flota Gdynia.

W 1947 powstał Okręgowy Związek Szermierczy w Gdańsku. W latach 60-tych GOZS skupiał 4 kluby: AZS, SKS "Tęcza Gdynia", MKS "Ogniwo" Sopot oraz "Relaks" TKKF Elbląg.

Pierwszą poważną imprezą szermierczą zorganizowaną w Gdańsku były Mistrzostwa Świata, rozegrane w 1963 roku. Następnie organizacji Mistrzostw Europy Seniorów i Młodzieżowców (1997) oraz Mistrzostw Świata Młodzieżowców i Juniorów (2001) podjęła się gdańska Akademia Wychowania Fizycznego. W roku 2010 Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu była z kolei organizatorem szermierczych Mistrzostw Europy do lat 23.

Ponadto od 2005 r. w obiektach AWFiS organizowany jest co roku "Dwór Artusa". Jest to turniej Pucharu Świata we florecie kobiet o najwyższej randze Grand Prix skupiający na starcie najlepsze zawodniczki świata.

W grodzie nad Motławą istnieją obecnie trzy kluby szermiercze: Sietom AZS AWFiS Gdańsk, UKS Atena Gdańsk oraz UKS de La Salle Gdańsk. Współtwórcą sukcesów gdańskiej szermierki był Romuald Piasecki (zm. 2000 r.). Był on prezesem OZSz w latach 1973-1998.

W roku 2009 gdańscy szermierze wywodzący się z "Kuźni Talentów", czyli tutejszej ZKPiG nr 26 nareszcie "wyszli z podziemia". Nic takiego by nie nastąpiło, gdyby nie Miasto Gdańsk, które oddało do dyspozycji uczniom i absolwentom tej szkoły czynnie uprawiającym floret nowoczesną halę szermierczą z całym zapleczem, noszącą nazwę Gdańskiej Szkoły Floretu. Tym samym po przeszło trzydziestu latach skończyły się zajęcia szermiercze prowadzone w ciasnych salkach znajdujących się w podziemiach dawnej Sp nr 70, a adepci białej broni przenieśli się do obiektu o światowym standardzie.


Sietom
Energa
Dwór Artusa
trójmiasto.pl
Żyć z Pompą
Gaworek
GSF
copyright 2019 SIETOM AZS-AWFiS Gdańsk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Sebastian Berenc, Marcin Kazieczko i Czarek Rybicki