SIETOM AZS-AWFiF Gdańsk

AKTUALNOŚCI PUCHAR POLSKI SIETOM TOUR GALERIA ZDJĘĆ SYLWETKI SZERMIERKA - ZASADY RANKINGI KALENDARZ GDZIE MOŻNA TRENOWAĆ KONTAKT LINKI

Gdańsk

AM-Studio

Europarts

Forma

AKTUALNOŚCI
KOLEJNE SUKCESY GDAŃSKICH WETERANÓW16.11.2009, 12:03
Już po raz drugi turniejem w Świdnicy weterani szermierki zakończyli cykl zawodów Pucharu Polski Weteranów. Dla reprezentantów Sietom AZS AWFiS Gdańsk – liderów klasyfikacji generalnej - były to ważne zawody, rozstrzygały bowiem o ostatecznej kolejności w Pucharze Polski Weteranów 2009 w poszczególnych broniach.
Bez wątpienia największy sukces osiągnął Mariusz Krzemiński. Zajmując w Świdnicy III miejsce w szpadzie – najważniejszej, najliczniej obsadzanej broni wśród weteranów - potwierdził tylko swoje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i miejsce w czołówce polskiej szpady. Również gdański szablista Adam Derewicz stanął na świdnickiej planszy po to, by potwierdzić jedynie punkty zdobyte w poprzednich turniejach. W turnieju szablowym - podobnie jak Mariusz Krzemiński w szpadzie - zajął III miejsce, dzięki czemu puchar w szabli również zawędruje do Gdańska. W najtrudniejszej sytuacji znalazł się trzeci gdański lider klasyfikacji generalnej, florecista Tomasz Surowiec. Niestety przewaga wypracowana w poprzednich turniejach nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej, Ryszardem Cała z Lubania nie wystarczyła do obronienia I miejsca. Ostatecznie, zdobywając w turnieju świdnickim - podobnie jak koledzy - III miejsce, Tomasz Surowiec zajął II miejsce w klasyfikacji końcowej PPW 2009 we florecie.
Zawody w Świdnicy, choć nie tak licznie obsadzone jak poprzednie w Warszawie, dostarczyły uczestnikom wielu emocji. Turniej w szpadzie wygrał dość niespodziewanie Paweł Krawczyk z Wrocławia, któremu drogę do finału otworzyło m.in. zwycięstwo 10/9 nad startującym również w tej broni Adamem Derewiczem. Gdańszczanin może zresztą mówić o prawdziwym pechu, albowiem po wygraniu I eliminacji, w II przegrał aż cztery pojedynki do 4 trafień, a w rozstawieniu pucharowym oprócz wspomnianej porażki 10/9 z Krawczykiem, w repasażu uległ 7/6 Szczepanowi Kuźmińskiemu z Krakowa. Powód do radości miał natomiast Lech Szczerbowski - najmłodszy gdański weteran w szpadzie – świętując swój pierwszy awans do pucharowej „16-tki”. Pozostali dwaj reprezentanci Gdańska zaliczyli w Świdnicy słabsze występy; Bronisław Zakonek zajął V miejsce we florecie i XVIII w szpadzie, a Piotr Ślifirski - X we florecie i XXII w szpadzie.
W pierwszy weekend grudnia szermierze weterani spotkają się w Krakowie na XIX Mistrzostwach Polski, w których ekipa z Gdańska na pewno odegra istotną rolę. Wystarczy wspomnieć, że tytułu Mistrza Polski Weteranów w szpadzie bronił będzie Maciej Drapella, który z powodów rodzinnych nie wystartował w zawodach w Świdnicy.