SIETOM AZS-AWFiF Gdańsk

AKTUALNOŚCI PUCHAR POLSKI SIETOM TOUR GALERIA ZDJĘĆ SYLWETKI SZERMIERKA - ZASADY RANKINGI KALENDARZ GDZIE MOŻNA TRENOWAĆ KONTAKT LINKI

Gdańsk

AM-Studio

Europarts

Forma

AKTUALNOŚCI
WYNIKI ME W PŁODWIW16.08.2009, 22:54
W dniach 14-19 lipca w bułgarskim mieście Płowdiw rozegrano Mistrzostwa Europy w szermierce.

W pierwszym dniu na plansze wyszły florecistki, które rywalizowały w turnieju indywidualnym. Najlepsza z Polek - Sylwia Gruchała jednym trafieniem (14:15) uległa Niemce Carolin Gołubicki w pojedynku o awans do szerokiego finału i ostatecznie zajęła 15 miejsce. Lokatę niżej uplasowała się jej klubowa koleżanka, Anna Rybicka. Szanse na sprawienie niespodzianki miała debiutująca w tej rangi zawodach Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), która w 1/16 finału prowadziła z Rosjanką Kamillą Gafurcjanową 8:3. Niestety poznaniankę zjadła trema, ponieważ walka zakończyła się jednopunktowym zwycięstwem Rosjanki (12:11) zadanym w dogrywce. Największe powody do narzekań ma natomiast Małgorzata Wojtkowiak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), która przed rokiem zdobyła brąz na ME. Niestety podopieczna fechtmistrza Tadeusza Pagińskiego tuż przed turniejem rozchorowała się i tego dnia nie była w stanie nawiązać walki z rywalkami.
Złoty medal wywalczyła niezmordowana Valentina Vezzali, która w finale pokonała Niemkę Katję Wächter.

Dzień później do turnieju indywidualnego przystąpili floreciści. Najwyżej, bo do ćwierćfinału, dotarł Radosław Glonek (Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Po drodze do czołowej ósemki w pokonanym polu pozostawił on tak renomowanych zawodników, jak Erwann Le Pechoux z Francji czy były mistrz świata i Europy Simone Vanni z Włoch. W pojedynku ćwierćfinałowym podopieczny fechtmistrza Stanisława Szymańskiego nie dał niestety rady Brytyjczykowi Richardowi Kruse'owi, któremu uległ 14:15 po bardzo zaciętym boju. Drugi reprezentant Sietomu - Paweł Osmański, który debiutował w tej rangi zawodach, został sklasyfikowany na 29 miejscu. W 1/16 uległ on 13:15 Simone Vanniemu - temu samemu, który rundę później nie dał rady przeciwstawić się Glonkowi.
Złoty medal zdobył powracający po półrocznej dyskwalifikacji Włoch Andrea Baldini, który w finale zwyciężył pogromcę "Glonczasa".

17 lipca odbyły się zawody drużynowe florecistek. Polki walczące w składzie: Anna Rybicka, Sylwia Gruchała, Małgorzata Wojtkowiak (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) i Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) rozpoczęły turniej od ćwierćfinałowego zwycięstwa nad Węgierkami. W walce o finał podopieczne fechtmistrza Longina Szmita nie dały rady Rosjankom, ulegając im 41:45. W meczu o brązowy medal biało-czerwone przegrały zaś z reprezentacją Francji 25:45.

Drużynowy turniej florecistów odbył się dzień później. Reprezentacja Polski, w skład której weszli: Radosław Glonek, Paweł Osmański, Sławomir Mocek (Jamalex IKS Leszno) i Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa) rozpoczęła od zwycięstwa w 1/8 finału nad Białorusią 45:33. Następnie przyszło Polakom walczyć z reprezentacją Wielkiej Brytanii. Niespodziewanie górą okazali się Brytyjczycy, którzy w ten sposób pozbawili biało-czerwonych szans na obronę złotego medalu wywalczonego przed rokiem. Podopieczni fechtmistrza Stanisława Szymańskiego (podczas turnieju drużynowego zespół prowadził wprawdzie trener Piotr Majewski, a to dlatego, że fechtmistrz Szymański musiał wrócić do kraju ze względów rodzinnych) zajęli ostatecznie 6 lokatę.